o mnie

Kim jestem?

W skrócie: poszukuję swojego miejsca na świecie pomiędzy świadomością skali kosmosu i egoizmem genów.

W wersji dłuższej:

Piotr Cykowski, działacz społeczny, aktywista praw człowieka, początkujący trener antydyskryminacyjny, aktor teatru forum...

Prawami człowieka zajmuję się od 1999 r. kiedy wstąpiłem do warszawskiej grupy Amnesty International, w tym czasie zacząłem interesować się sytuacją praw człowieka w Chinach i Tybecie.

Jestem absolwentem Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim (rocznik 2007), podyplomowego studium "Prawa i Wolności człowieka" prowadzonego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Instytut Nauk Prawnych PAN (2009, sześć lat wcześniej ukończyłem warsztaty praw człowieka dla studentów w Fundacji Helsińskiej), w 2011 r. zostałem absolwentem Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W latach 2002 - 2007 byłem członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Tybetu, a w latach 2007 - 2011 członkiem Steering Committee International Tibet Network. W 2002 r. stworzyłem pierwszą wersję strony www.ratujTybet.org, która stała się pierwszą polskojęzyczną stroną poświęconą kampaniom na rzecz praw człowieka w Tybecie. Jestem członkiem - założycielem polskiego oddziału Students for a Free Tibet (2013).

W 2006 r. wspólnie z grupą przyjaciół poznanych w warszawskiej grupie Amnesty International: Witkiem Hebanowskim i Anią Tomaszewską założyliśmy Fundację Inna Przestrzeń. To przestrzeń, która dzięki synergii osobowości, które ją tworzą, wydobywa ciekawe projekty. Poza tym, że jestem członkiem Zarządu, pracuję tu jako koordynator projektów dotyczących imigracji oraz związanych z prawami człowieka i edukacją globalną w szczególności dotyczącą Tybetu i Chin.

W 2010 r. wspólnie z Dariuszem Paczkowskim i Kariną Paczkowską powołaliśmy do życia Fundację Klamra. Naszą wspólną misją jest łączyć do działania, oraz skupienie na wyzwaniach stojących przed społecznościami mniejszych miast i miejscowości. W Fundacji od początku pomagam tworzyć projekty związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji, edukacją antydyskryminacyjną oraz związane z wspieraniem integracji społeczności romskiej i nieromskiej w Żywcu.

W 2012 r. ukończyłem Szkołę Trenerów TROP. Głębokie spotkanie z ludźmi innego sektora do dziś pozostaje dla mnie ważnym doświadczeniem. W tym samym roku zostałem przystąpiłem także do Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Organizacja, poza tym, że skupia świetne osoby, ma do wypełnienia niezwykle ważną misję - bez której moim zdaniem nic się nie zmieni - wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej do systemu edukacji. Mocno trzymam kciuki za osoby które nad tym ciężko pracują.

W 2013 r. pomogłem w postaniu Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie. Wspólnie z 10 organizacjami od 5 lat pracowaliśmy nad rozwojem koncepcji Centrum w Warszawie i postanowiliśmy sformalizować naszą współpracę. Ukończyłem także Kurs Dramy Stosowanej I stopnia (rok wcześniej uczyłem się podstaw dramy od Oli Chodasz) oraz rozpocząłem współpracę z Stowarzyszeniem Praktyków Dramy STOP-KLATKA, gdzie zdobywam zupełnie nowe dla mnie doświadczenia, choć przez lata pozostające gdzieś w sferze planów - współtworzenia przedstawień teatru forum. Więc jestem też aktorem i współtwórcą przedstawień teatru forum i współtworzę Departament Teatru Forum, zostałem także członkiem wspierającym Stop-Klatki.

W 2013 r. założyłem Fundację "Phan Bde",  mającą łączyć różne środowiska i tematy działań, które "nie mieszczą się" w organizacjach, w których już działam.

Wspieram działania na rzecz praw osób LGBTQI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transseksualnych, qeer i interseksualnych), wierzę, że jesteśmy świadkami równościowej rewolucji na miarę wielkich historycznych wydarzeń takich jak zniesienie niewolnictwa czy zakaz apartheidu, tylko w zglobalizowanym świecie; jestem członkiem Kampanii Przeciw Homofobii.

Realizuję ciekawe projekty.
Wspieram ważne inicjatywy.
Kolekcjonuję mądre książki.