wspieram

Miejsca w internecie moim zdaniem warte polecenia:

organizacje i inicjatywy:

Fundacja Inna Przestrzeń - założyliśmy ją w 2007 r. aby kontynuować nasze pozarządowe doświadczenia (m.in. z AI - poniżej) razem z Witkiem Hebanowskim i Anią Tomaszewską, przez lata urosła do całkiem sporej skali organizacji realizującej lokalne, ogólnopolskie i międzynarodowe projekty. Od początku w jej ramach zorganizowałem "kącik dla Tybetu" pod nazwą Programu Tybetańskiego (obecnie mniej aktywna strona www.ratujTybet.org była główną platformą dla aktywizmu na rzecz Tybetu w Polsce, może kiedyś "odżyje:?), przez kilka lat prężnie działającego, obecnie wspierającego organizacyjne inne inicjatywy takie jak Students for a Free Tibet Poland oraz Galerię Tybetańską - www.TibetanGallery.pl Jestem dumny z wielku osiągnięć Fundacji, w które miałem okazję sie angażować (m.in. stworzenie Centrum Wielokulturowego w Warszawie oraz projekt Miejskie Polityki Migracyjne). Choć od początku 2014 r. zrezygnowałem z prac w Zarządzie Fundacji, nadal ją wspieram i trzymam kciuki za wiele inicjatyw!

Amnesty International Tu rozpoczynałem swoją działalność społeczną, gdy już strasznie znudziło i wkurzyło mnie swoim oportunizmem i nicniewnoszeniem liceum. Zacząłem działać w grupie 2 a później założyliśmy z Anią Tomaszewską grupę 10. W Amnesty poznałem temat Chin i Tybetu, koordynowałem akcje tybetańskie, uczyłem się współpracy, poznałem znajomych/e i przyjaciół/ki z którymi do dziś wiele mnie łączy. To wielki kawał mojego życia - ale do dziś deklaracja przekonania o uniwersalizmie i niepodzielności praw człowieka. Wreszcie trochę dumny jestem że brałem udział w zupełnie pierwszych, wymyślonych przez Witka Hebanowskiego maratonach pisania listów - które później przekształciły się w akcję ogólnopolską i ogólnoświatową.

Students for a Free Tibet Poland wyrosło z potrzeby działania międzynarodowo na rzecz Tybetu, trochę z frustracji stagnacją, potrzebą włączenia nowych osób, partycypacji. Międzynarodowy ruch SFT jest jednym z najciekawszych tego typu i inspiruje, od lat więc podejmowaliśmy próby aby się formalnie włączyć. Udało się ponownie w 2013 r. Powstało jako stowarzyszenie zwykłe, aby stawiać na oddolne zaangażowanie, członkostwo a nie instytucję, kasę, projekty i granty. Przede wszystkim, aby działać. Organizacja, w której wkładamy społeczną pracę w może na razie niewielkie - ale ważne akcje, stawiamy na polsko-tybetańską współpracę. Od 2013 do 2014 r. miałem przyjemność być współprzedstawicielem SFT Poland, nadal wspieram i działam! Więcej także na: www.facebook.com/SFTPOLAND



Greenpeace, myślałem o organizacji jeszcze w liceum, zanim zaczęła działać w Polsce, padło jednak na Amnesty International. Ale jestem zawsze pod wrażeniem akcji, rozwijania strategii działań bez stosowania przemocy. Oczywiście zacząłem i nie skoczyłem czytać "Greenpeace" Rex Weylera. Wiem też, że dużo merytorycznej pracy na wysokim poziomie poza spektakularnymi akcjami. Potrzebnymi, bo natura zawsze będzie przegrywała z wielkimi biznesami. Skromnie, bo skromnie ale wspieram.



Fundacja Klamra Roboczo "klamerka", powstała w 2010 r., z rozmów przy wspólnych działaniach w Galerii Tybetańskiej, z przekonania, że Dariusz Paczkowski robi rzeczy niezwykłe a razem możemy więcej. Wspólnie z Kariną Paczkowską utworzona w Żywcu szybko zajęła się lokalnymi problemami, wzmacnianiem różnorodności, przeciwdziałaniem dyskryminacji, trochę mniej ekologią choć były i są takie plany. Szybko dzięki m.in. wsparciu Fundacji Batorego zaczęliśmy realizować działania na rzecz lokalnego dialogu ze społecznością żywieckich Romów a zaraz potem dzielić się naszymi doświadczeniami z aktywistami i aktywistkami w całej Polsce. Ale różne rzeczy dzieją się cały czas i to dzięki osobom, które klamra spina :-) W klamrze powstało pojęcie "klamrzenia", czyli właśnie myślenia co z czym połączyć, kogo o co zapytać i zaprosić do współpracy...
Dla mnie trzy ważne projekty, które współtworzę/współtworzyłem: Wspólny Żywiec, Galeria Tybetańska, Aktywnie na rzecz tolerancji i Mow@ Miłości!
www.Klamra.org

Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej To grupa osób o niezwykle demokratycznym podejściu do współpracy, do której mam wrażenie że dobrze trafiłem dzieląc wspólne wartości, ale też świadomość konieczności zmiany systemowej w zakresie edukacji w Polsce. Jestem przekonany, że można w dzisiejszych czasach żyć bez znajomości tabliczki mnożenia ale bez umiejętności społecznych opartych na szacunku dla drugiej osoby będzie tylko gorzej. Tego szacunku nie da się zaordynować i ogłosić. Trzeba go wypracować w procesie wrażliwości na różnorodność. Jestem osobą członkowską TEA od 2012 r. Wspieram organizację dzieląc się moim doświadczeniem w zakresie kwestii formalnych związanych z funkcjonowaniem organizacji. Polecam w szczególności ciekawe publikacje dot. edukacji antydyskryminacyjnej na stronie www Towarzystwa.

Głosy przeciw przemocy Tak jak słabsi potrzebują wsparcia mocniejszych, jak to że trzeba stanąć po stronie zagrożonego, że homo potrzebują do pełni praw wsparcia hetero, czarni białych, a kobiety głosu mężczyzn. To oczywiste, choć świat wciąż jest tak urządzony, że niektórym wciąż jest pod górkę. Przemoc wobec kobiet ma rozmiar światowej epidemii. Co trzecia kobieta na świecie doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej w ciągu swojego życia. Od 2014 r. biorę udział w Antyprzemocowej Sieci Trenerów w ramach projektu "Kobiety i mężczyźni, chłopcy i dziewczęta RAZEM przeciw stereotypom płciowym".

Fundacja Jacka Kuronia prowadzi Uniwersytet Powszechny w Teremiskach i Teatr w Teremiskach, jest miejscem gościnnym dla wielu cennych inicjatyw i kontynuuje idee działań społecznych Jacka. Wyjątkowy to Uniwersytet - jego ideę i program - stworzył zespół: Danuta Kuroń , Jacek Kuroń oraz Katarzyna i Paweł Winiarscy. Ci ostatni w 2002 roku przenieśli się z Warszawy do Teremisek, gdzie od tamtej pory mieszkają i działają. Jacek Kuroń był pierwszym rektorem UP, po jego śmierci funkcji tej podjął się profesor Zygmunt Bauman. Programowo Uniwersytet jest placówką nieformalną, konstruującą swój program w odpowiedzi na potrzeby adresatów i miejsc. Jest to organizacja pożytku publicznego na którą warto przekazać 1% podatku!